Стаття

Кір-це гостре інфекційне вірусне захворювання, збудник якого відноситься до параміксовірусів. Джерело інфекції-хворий на кір в будь-якій формі, який заразний для оточуючих з останніх днів інкубаційного періоду (останні 2 дні) до 4-го дня висипань (з 5-го дня висипань хворий вважається незаразним).

Зараження кором відбувається повітряно-крапельним шляхом: вірус у великій кількості виділяється в зовнішнє середовище хворою людиною під час кашлю, чхання і т.д. від моменту зараження до перших ознак захворювання (інкубаційний період) проходить в середньому 9 – 17 днів.

Для постановки діагнозу " Кір " лікарі найбільш часто використовують такі лабораторні аналізи: загальний аналіз крові (ОАК) і імуноферментний аналіз (ІФА) на антитіла до вірусу кору (IgM, IgG).

Імуноферментний аналіз на антитіла до вірусу кору (IgM, IgG) – це лабораторне дослідження, в якому особливими біохімічними реакціями вдається визначити вміст в крові імуноглобулінів (або антитіл), тобто особливих білків, які виробляються клітинами крові. При попаданні в людський організм збудника тієї чи іншої інфекції імуноглобуліни з ним зв'язуються (утворюють комплекс) і через деякий час нейтралізують. Скільки є різних мікробів, вірусів і токсинів, стільки і існує різних імуноглобулінів. Разом з кров'ю вони можуть проникати в будь-які, навіть найдальші куточки нашого організму і скрізь наздоганяти "агресорів".

Що таке імуноглобуліни М (Ig M) до вірусу кору?

Імуноглобуліни М з'являються в крові хворих на кір людей в останні дні катарального періоду – перші дні періоду висипань. Ці антитіла є показником гострої первинної корової інфекції. Рівень Ig M наростає, досягаючи максимальної концентрації в крові через 2-3 тижні. Дані антитіла зберігаються ще протягом 4 тижнів, і далі їх зміст поступово знижується.

Що таке антитіла класу IgG до вірусу кору?

Ці антитіла з'являються слідом за антитілами класу IgM приблизно через 2 тижні після інфікування. В ході подальшого розвитку імунної відповіді їх концентрація швидко зростає. Специфічні антитіла класу IgG в крові можна виявити практично у всіх хворих на кір вже до 2 дня появи висипу, а зберігаються після перенесеного захворювання вони зазвичай довічно.

IgG проти вірусу кору виявляються також і після вакцинації. За їх присутності в крові можна судити про наявність імунітету до цього захворювання. У крові новонароджених до 6-7 місячного віку можуть виявлятися Материнські IgG антитіла, отримані через плаценту з крові матері в період вагітності (IgM антитіла через плаценту не проходять). При повторному контакті з вірусом у імунних осіб спостерігається швидке зростання титрів високоспецифічних IgG, що забезпечує захист від інфекції (клінічних проявів і виділення вірусу при цьому не спостерігається).

Розшифровка результатів імуноферментного аналізу (ІФА) на антитіла до вірусу кору (IgM, IgG)

Ig M

Ig G

Значення результатів

негативно

негативно

Корової інфекції немає і ніколи не було (імунітет відсутній) інкубаційний період інфекції (при клінічних підозрах слід повторити дослідження через 1 - 2 тижні).

негативно

позитивно

Є імунітет до вірусу кору (або захворювання перенесено раніше, або була проведена вакцинація). 
Низький рівень Ig G до вірусу кору говорить про ослаблення імунітету і необхідності ревакцинації.

позитивно

негативно

Кір (початок захворювання, з останніх днів катарального періоду до 1-2 дня появи висипу).

позитивно

позитивно

Кір (середина і кінець захворювання). Такі результати ІФА дослідження будуть зберігатися приблизно до 4х місяців після перенесеного кору.